Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Symulacja rozpraw sądowych - przedmiot specjalnościowy 0101DJ52SRS
Ćwiczenia (CW) Semestr letni 2018/2019

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Efekty uczenia się:

Wiedza: Student

Uzyskuje wiedzę w zakresie stosowania prawa procesowego i materialnego w konkretnych sprawach sądowych karnych i cywilnych, z którymi będzie miał do czynienia w przyszłość.

Zna powiązania pomiędzy kluczowymi instytucjami procesowymi postępowania karnego i postępowania cywilnego.

Rozumie rolę i znaczenie prawa procesowego i materialnego dla przebiegu postępowania sądowego karnego i cywilnego.

Student ma wiedzę z zakresu różnych gałęzi prawa, z którą zapoznawał się dotychczas w ramach odrębnych kursów, np. prawa cywilnego materialnego – zobowiązań.

Ma wiedzę i rozumie strukturę i sposób działania poszczególnych jednostek sądownictwa powszechnego i prokuratury.

Ma wiedzę i rozumie strukturę i sposób działania poszczególnych instytucji prawa.

K_W04, K_W05, K_W08, K_W010

Umiejętności: Student

Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w wykonywaniu zawodu prawnika – sędziego, adwokata, radcy prawnego.

Potrafi przedstawić stanowisko w sprawie w różnych rolach procesowych.

Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu prawa procesowego i materialnego w konkretnych stanach faktycznych oraz do rozwiązywania konkretnych problemów prawnych.

Potrafi przestawić właściwą argumentację prawniczą dla poparcia danego stanowiska w sprawie.

Posiada umiejętność posługiwania się pojęciami właściwymi dla prawa procesowego i materialnego.

Potrafi dokonać analizy przedstawionego stanu faktycznego z wykorzystaniem przepisów prawa oraz orzecznictwa sądowego.

K_U01, K_U04, K_U05, K_U06, K_U10, K_U16

Kompetencje społeczne: Student

Rozumie społeczne i etyczne uwarunkowania rozwiązań prawnych oraz potrafi zidentyfikować i opisać dylematy natury prawnej, etycznej i społecznej związane z procesem wykonywaniem zawodu prawnika.

Potrafi odpowiednio zachować się jako uczestnik postępowania sądowego.

Rozumie znaczenie prawa procesowego i materialnego, a zdobytą wiedzę potrafi wykorzystać w życiu codziennym.

Rozumie potrzebę doskonalenia zdobytej wiedzy z zakresu prawa procesowego i materialnego oraz potrzebę jej systematycznego pogłębiania i aktualizowania.

Potrafi współdziałać i pracować w grupie. Potrafi zorganizować wspólną i samodzielną pracę oraz określić priorytety służące do realizacji powierzonych zadań.

Potrafi w trakcie dyskusji komunikować zdobytą wiedzę oraz przedstawić swoją opinię na temat instytucji prawa występujących w polskim systemie prawnym. K_K01, K_K02, K_K03, K_K04, K_K07

Metody weryfikacji

w zakresie wiedzy - zajęcia praktyczne – weryfikacja poprzez obserwacje udziału w zajęciach w ramach przyjętych ról procesowych, pracy w grupach, sposobu argumentacji; Ocena przedstawionego przez studenta sprawozdania w formie ustnej z wybranego stanu faktycznego będącego przedmiotem symulacji,

w zakresie umiejętności - zadanie problemowe – przyjęcie danej roli procesowej, zajęcia grupach. Ocena przedstawionego przez studenta sprawozdania w formie ustnej z wybranego stanu faktycznego będącego przedmiotem symulacji,

w zakresie kompetencji społecznych- ocena postawy studenta, w tym: przygotowanie do zajęć, zaangażowanie i aktywność; Ocena przedstawionego przez studenta sprawozdania w formie ustnej z wybranego stanu faktycznego będącego przedmiotem symulacji.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę

Kolokwium w formie ustnej. Student przedstawia sprawozdanie z wybranego stanu faktycznego będącego przedmiotem symulacji.

Praca domowa - przygotowanie się do zajęć z każdorazowo zapowiedzianych tematów. Samodzielna lektura wybranej literatury w zakresie objętym zajęciami. Pytanie w trakcie zajęć. Oceniana będzie wiedza, sposób jej zastosowania oraz sposób wypowiedzi.

Aktywność na zajęciach - przygotowanie się do przyjętej roli procesowej, udział w dyskusjach, wygłaszanie własnych opinii i wniosków, argumentowanie, rozwiązywanie omawianych na zajęciach stanów faktycznych itp. Oceniane będzie przygotowanie do zajęć oraz czynny udział w zajęciach.

Obecność na zajęciac - dopuszczalna jedna nieobecność na zajęciach w semestrze. Pozostałe nieobecności należy zaliczyć na konsultacjach, w terminie tygodnia od powrotu na zajęcia.

Zakres tematów:

1. Przypomnienie regulacji prawnych dotyczących prawa karnego procesowego i materialnego oraz prawa cywilnego procesowego i materialnego.

2. Zapoznanie się z przygotowanymi – spreparowanymi aktami sprawy (karnej, cywilnej).

3. Podział i przyjęcie ról procesowych.

4. Przebieg symulacji rozprawy sądowej pod nadzorem i przy wsparciu prowadzącego, z udziałem studentów w odpowiedniej roli procesowej – sędzia, adwokat, radca prawny, powód, pozwany, oskarżyciel, obrońca, świadek, biegły itp. Uprzednie przygotowanie się merytorycznie do zadania przez studentów.

5. Przygotowanie orzeczenia kończącego postępowanie sądowe przez skład sędziowski oraz grupy złożone z pozostałych studentów – ze szczególnym zwróceniem uwagi na zastosowane przepisy prawa.

6. Omówienie przebiegu symulacji, w szczególności wyjaśnienie powstałych w toku rozprawy wątpliwości dotyczących kwestii prawnych.

Metody dydaktyczne:

Ćwiczenia: analiza akt sądowych (spreparowanych na potrzeby symulacji akt sądowych), udział w symulacji rozpraw sądowych oraz dyskusja, praca w grupach, analiza orzecznictwa, rozwiązywanie kazusów.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Tomasz Krawczyk, Marcin Drabik 26/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-5 (2024-09-13)