Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Bezpieczeństwo publiczne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0102ZL11BPUB
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Bezpieczeństwo publiczne
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2018/2019 " (zakończony)

Okres: 2018-10-01 - 2019-02-22
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Kamiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin na ocenę
Wykład - Egzamin na ocenę
Skrócony opis:

Podstawowym założeniem dotyczącym realizacji przedmiotu jest przedstawienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym. Celem wiodącym jest zapoznanie słuchaczy z problematyką bezpieczeństwa publicznego, rozumienie problematyki bezpieczeństwa publicznego oraz czynników determinujących stopień bezpieczeństwa, definiowanie roli administracji państwowej i samorządowej w utrzymaniu bezpieczeństwa publicznego. Znajomość podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w kontekście realizowanych zadań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Pełny opis:

Założenia szczegółowe: Wskazanie podstawowych pojęć definiujących bezpieczeństwo oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego, z uwzględnieniem źródeł, charakteru ich skali. Wyszczególnienie czynników kształtujących poziom bezpieczeństwa w obszarze ekonomicznym, technologicznym, gospodarczym, finansowym i gospodarczym. Globalizm i terroryzm jako główne zagrożenia w XXI w. Konstrukcja współczesnych systemów bezpieczeństwa oparta na demokratycznych podstawach funkcjonowania państwa. Wskazanie priorytetów państwa oraz samorządów lokalnych w procesie zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, w kontekście założeń przyjętych w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Zapoznanie z organizacją i podstawami funkcjonowania sił zbrojnych, służb, straży i instytucji odpowiedzialne za bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne Polski. Wskazanie Kształtowanie procesów i podstaw bezpieczeństwa na podstawie analizy i zapoznania Podstawowe aktów prawa administracyjnego kształtujące problematykę bezpieczeństwa. Podkreślenie roli informacji we współczesnych systemach bezpieczeństwa oraz wskazanie sposobów ochrony informacji mających wpływ na bezpieczeństwo. Ukazanie rozwiązań ustawowych w przypadku wystąpienia sytuacje kryzysowych i sposoby im przeciwdziałania. Zapoznanie z istotą funkcjonowania infrastruktury krytycznej oraz różnymi metodami i sposobami kreowania bezpieczeństwa wewnętrznego.

Cele szczegółowe:

1. Definiowanie państwa i oraz jego roli w zapewnieniu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ze wskazaniem podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za aspekty związane z bezpieczeństwem publicznym.

2. Określenie struktur kształtujących i wpływających na kreowanie bezpieczeństwa publicznego w kontekście zadań stawianych przed administracją publiczną (rządową i samorządową) wynikających z przyjętej strategii bezpieczeństwa narodowego państwa.

3. Poznanie i analiza funkcji wewnętrznych i zewnętrznych państwa w kontekście bezpieczeństwa publicznego oraz zdefiniowanie ról i zadań stawianych przed podmiotami odpowiedzialnymi za sferę bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa.

4. Wyszczególnienie i ukazanie kompetencji administracji rządowej i samorządowej w sferze odpowiedzialności za bezpieczeństwo publiczne, również w sytuacjach kryzysowych.

5. Ukazanie i charakterystyka obszarów, problemów mających wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny w różnych sferach funkcjonowania społeczeństwa.

6. Wskazanie alternatywnych rozwiązań przyjętych w społeczeństwie mających wpływ na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

7. Zaznajomienie z podstawowymi aktami prawnymi rangi ustawy definiującymi i wskazującymi kompetencje administracji publicznej (rządowej i samorządowej) w procesie odpowiedzialności i kształtowania bezpieczeństwa publicznego.

Literatura:

Obowiązkowa: Z. Ściborek, B. Wiśniewski, R. B. Kuc, A. Dawidczyk, Bezpieczeństwo wewnętrzne. Podręcznik akademicki, Toruń 2017.

A. Urbanek [red], Wybrane problemy bezpieczeństwa. Dziedziny bezpieczeństwa, Słupsk 2013.

A. Misiuk, Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe, Warszawa 2008.

S. Sulowski, M. Brzeziński, Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2009.

Uzupełniająca: A. Tyburska [red.], Przygotowanie obronne w Policji. Wybrane zagadnienia i akty prawne, Szczytno 2014.

M. Lisiecki, Zarzadzanie bezpieczeństwem publicznym, Wydawnictwo Naukowe Łośgraf, Warszawa 2011.

P.D. Williams [red], Studia bezpieczeństwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.

R. Jakubczak, J. Flis [red. Nauk.], Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku. Wyzwania i strategie, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2006.

W. Kiltler, K. Drabik, I. Szostek, System Bezpieczeństwa Narodowego. Wybrane problemy, Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej, Warszawa 2014.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2019/2020" (zakończony)

Okres: 2019-10-01 - 2020-03-31
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Kamiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin na ocenę
Wykład - Egzamin na ocenę
Pełny opis:

Tematy zajęć:

Przyjmuje się że realizacja każdego ze wskazanych poniżej tematów zajmuje:

- na studiach stacjonarnych – 2 h dydaktyczne

- na studiach niestacjonarnych – 1 h dydaktyczna

(z koniecznością uzupełnienia wiedzy w ramach pracy własnej studenta)

1. Pojęcie państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcje zewnętrzna i wewnętrzna państwa.

2. Strategia bezpieczeństwa RP w kontekście celów strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

3. Ochrona bezpieczeństwa jako zadanie jednostek samorządu terytorialnego.

4. Zarządzanie kryzysowe w administracji jako jeden z elementów bezpieczeństwa publicznego. Pojęcie infrastruktury krytycznej i jej znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Obiekty i urządzenia wymagające szczególnej ochrony.

5. Ochrona informacji niejawnych. Bezpieczeństwo dokumentów publicznych.

6. Mechanizmy i relacje dużych zbiorowości ludzkich wpływające na bezpieczeństwo i porządek publiczny w trakcie uroczystości, imprez, zgromadzeń i zawodów sportowych o charakterze masowym. Charakterystyka pojęć: impreza masowa, impreza masowa o podwyższonym ryzyku, organizator imprezy masowej. Zakres obowiązków i uprawnień służb porządkowych organizatora imprezy masowej. Specyfika działań ochronno-porządkowych podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczania imprez masowych. Stosowanie środków przymusu bezpośredniego adekwatnych do zaistniałego zagrożenia oraz sprawna i dynamiczna realizację zadań

7. Prewencja kryminalna jako jeden z elementów wpływających na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jako alternatywa dla penalizacji prawa w kontekście bezpieczeństwa obywateli.

8. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Elementy wpływające na jego poziom.

9. Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego związane z rozwojem i zmianami cywilizacyjnymi.

10. Wpływ technologii IT na poziom bezpieczeństwa w skali mikro i makro.

11. Zagrożenia związane z terroryzmem i cyberterroryzmem.

12. Sposoby przeciwdziałania, niwelowania zagrożeń i ochrony ludności.

13. Policja jako wiodąca służba zapewniająca bezpieczeństwo i prządek publiczny. Historia Policji w Polsce. Policja Państwowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II Wojny Światowej. Losy policjantów po wybuchu II Wojny Światowej (tragedie w Katyniu, Miednoje, Twerze, Ostaszkowie, Charkowie, Kozielsku i Starobielsku). Działalność administracji publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w latach 1945-1989. Najnowsza historia Polskiej Policji po 1990 r.

14. Policja obecnie. Struktura Policji (pionowa i pozioma). Zadania i uprawnienia Policji. Umundurowanie i wyposażenie Policji.

15. Centralne Biuro Śledcze Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Samodzielne Pododdziały Kontrterroystyczne Policji, Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.

EFEKTY UCZENIA SIĘ (przedmiotowe):

Student po zakończeniu kursu:

w zakresie wiedzy: zna i rozumie

Student na i rozumie różnicę między bezpieczeństwem publicznym a bezpieczeństwem narodowym i bezpieczeństwem państwa

Student zna obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa i regulacje prawne mające na celu ich zwalczanie

Student ma podstawową wiedzę na temat rozwiązań podejmowanych na rzecz zapewniania bezpieczeństwa

BW1_W01

BW1_W05

BW1_W07

BW1_W09

w zakresie umiejętności: potrafi

Student potrafi zdefiniować bezpieczeństwo publiczne i wskazać strategiczne przedsięwzięcia dla jego zapewniania

Student potrafi wskazać i scharakteryzować obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego

Student potrafi scharakteryzować zakres działań podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczenia imprez masowych

Student potrafi scharakteryzować historię Policji oraz omówić jej aktualną pionową i poziomą strukturę, a także zadania i uprawnienia Policji BW1_U02

BW1_U04

BW1_U06

BW1_U08

BW1_U09

BW1_U12

BW1_U18

w zakresie kompetencji społecznych: jest gotów do

Student jest przygotowany do poszerzania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego w dalszej edukacji

Student jest gotów do uczestnictwa w zadania, projektach i zespołach mających odniesienia do obszaru bezpieczeństwa publicznego

BW1_K01

BW1_K08

FORMA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:

Wykład - Egzamin

Egzamin z pytań problemowych dotyczących treści przekazywanych w trakcie wykładów.

Po zakończeniu cyklu wykładów studenci otrzymają zestaw 30-50 pytań, spośród których zostaną wytypowane pytania zaliczeniowe – 5 pytań.

Skala ocen:

4,9 -5,0 pkt. ocena 5

4,5- 4,8 pkt ocena 4,5

3,9-4,4 pkt. ocena 4

3,5-3,8 pkt. ocena 3,5

2,9-3,49 pkt. ocena 3

0-2,8 pkt. ocena 2

Egzamin pisemny w formie testu w przypadku nauczania zdalnego

Za każde pytanie student może otrzymać może max. 1 punkt.

Skala ocen:

65-70 pkt. ocena 5,0

61-64 pkt. ocen 4,5

52-60 pkt. ocena 4,0

47-51 pkt. ocena 3,5

40-46 pkt. ocena 3,0

3-39 pkt. ocena 2,0

W przypadku zaliczenia w za pomocą technologii on-line kolokwium zostanie przeprowadzone za pomocą testu wiedzy (test wyboru – tylko jedna odpowiedź prawdziwa) składającego się z 70 pytań.

Kolokwium pisemne składa się z 5 pytań problemowych. Z każdego pytania student może otrzymać max. 1 punkt.

Praca domowa - Nie podlega osobnej ocenie, jest jednym elementów uzyskania zaliczenia

METODY WERYFIKACJI OSIĄGNIĘCIA PRZEZ STUDENTA EFEKTÓW UCZENIA SIĘ:

w zakresie wiedzy Egzamin, dyskusja na zajęciach

w zakresie umiejętności Egzamin

w zakresie kompetencji społecznych Ocena postawy studenta, w tym: obowiązkowości, zaangażowania, aktywności, umiejętności pracy indywidualnej, samodzielności w realizacji powierzonych zadań, przestrzeganie zasad etyki, umiejętności związanej z analizą zagadnień i właściwym korelowaniem wyciąganych wniosków

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-02-18
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Kamiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin na ocenę
Pełny opis:

Tematy zajęć:

Przyjmuje się że realizacja każdego ze wskazanych poniżej tematów zajmuje:

- na studiach stacjonarnych – 2 h dydaktyczne

- na studiach niestacjonarnych – 1 h dydaktyczna

(z koniecznością uzupełnienia wiedzy w ramach pracy własnej studenta)

1. Pojęcie państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcje zewnętrzna i wewnętrzna państwa.

2. Strategia bezpieczeństwa RP w kontekście celów strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

3. Ochrona bezpieczeństwa jako zadanie jednostek samorządu terytorialnego.

4. Zarządzanie kryzysowe w administracji jako jeden z elementów bezpieczeństwa publicznego. Pojęcie infrastruktury krytycznej i jej znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Obiekty i urządzenia wymagające szczególnej ochrony.

5. Ochrona informacji niejawnych. Bezpieczeństwo dokumentów publicznych.

6. Mechanizmy i relacje dużych zbiorowości ludzkich wpływające na bezpieczeństwo i porządek publiczny w trakcie uroczystości, imprez, zgromadzeń i zawodów sportowych o charakterze masowym. Charakterystyka pojęć: impreza masowa, impreza masowa o podwyższonym ryzyku, organizator imprezy masowej. Zakres obowiązków i uprawnień służb porządkowych organizatora imprezy masowej. Specyfika działań ochronno-porządkowych podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczania imprez masowych. Stosowanie środków przymusu bezpośredniego adekwatnych do zaistniałego zagrożenia oraz sprawna i dynamiczna realizację zadań

7. Prewencja kryminalna jako jeden z elementów wpływających na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jako alternatywa dla penalizacji prawa w kontekście bezpieczeństwa obywateli.

8. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Elementy wpływające na jego poziom.

9. Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego związane z rozwojem i zmianami cywilizacyjnymi.

10. Wpływ technologii IT na poziom bezpieczeństwa w skali mikro i makro.

11. Zagrożenia związane z terroryzmem i cyberterroryzmem.

12. Sposoby przeciwdziałania, niwelowania zagrożeń i ochrony ludności.

13. Policja jako wiodąca służba zapewniająca bezpieczeństwo i prządek publiczny. Historia Policji w Polsce. Policja Państwowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II Wojny Światowej. Losy policjantów po wybuchu II Wojny Światowej (tragedie w Katyniu, Miednoje, Twerze, Ostaszkowie, Charkowie, Kozielsku i Starobielsku). Działalność administracji publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w latach 1945-1989. Najnowsza historia Polskiej Policji po 1990 r.

14. Policja obecnie. Struktura Policji (pionowa i pozioma). Zadania i uprawnienia Policji. Umundurowanie i wyposażenie Policji.

15. Centralne Biuro Śledcze Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Samodzielne Pododdziały Kontrterroystyczne Policji, Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.

EFEKTY UCZENIA SIĘ (przedmiotowe):

Student po zakończeniu kursu:

w zakresie wiedzy: zna i rozumie

Student na i rozumie różnicę między bezpieczeństwem publicznym a bezpieczeństwem narodowym i bezpieczeństwem państwa

Student zna obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa i regulacje prawne mające na celu ich zwalczanie

Student ma podstawową wiedzę na temat rozwiązań podejmowanych na rzecz zapewniania bezpieczeństwa

BW1_W01

BW1_W05

BW1_W07

BW1_W09

w zakresie umiejętności: potrafi

Student potrafi zdefiniować bezpieczeństwo publiczne i wskazać strategiczne przedsięwzięcia dla jego zapewniania

Student potrafi wskazać i scharakteryzować obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego

Student potrafi scharakteryzować zakres działań podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczenia imprez masowych

Student potrafi scharakteryzować historię Policji oraz omówić jej aktualną pionową i poziomą strukturę, a także zadania i uprawnienia Policji BW1_U02

BW1_U04

BW1_U06

BW1_U08

BW1_U09

BW1_U12

BW1_U18

w zakresie kompetencji społecznych: jest gotów do

Student jest przygotowany do poszerzania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego w dalszej edukacji

Student jest gotów do uczestnictwa w zadania, projektach i zespołach mających odniesienia do obszaru bezpieczeństwa publicznego

BW1_K01

BW1_K08

FORMA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:

Wykład - Egzamin

Egzamin z pytań problemowych dotyczących treści przekazywanych w trakcie wykładów.

Po zakończeniu cyklu wykładów studenci otrzymają zestaw 30-50 pytań, spośród których zostaną wytypowane pytania zaliczeniowe – 5 pytań.

Skala ocen:

4,9 -5,0 pkt. ocena 5

4,5- 4,8 pkt ocena 4,5

3,9-4,4 pkt. ocena 4

3,5-3,8 pkt. ocena 3,5

2,9-3,49 pkt. ocena 3

0-2,8 pkt. ocena 2

Kolokwium pisemne składa się z 5 pytań problemowych. Z każdego pytania student może otrzymać max. 1 punkt.

Praca domowa - Nie podlega osobnej ocenie, jest jednym elementów uzyskania zaliczenia

METODY WERYFIKACJI OSIĄGNIĘCIA PRZEZ STUDENTA EFEKTÓW UCZENIA SIĘ:

w zakresie wiedzy Egzamin, dyskusja na zajęciach

w zakresie umiejętności Egzamin

w zakresie kompetencji społecznych Ocena postawy studenta, w tym: obowiązkowości, zaangażowania, aktywności, umiejętności pracy indywidualnej, samodzielności w realizacji powierzonych zadań, przestrzeganie zasad etyki, umiejętności związanej z analizą zagadnień i właściwym korelowaniem wyciąganych wniosków

Literatura:

Obowiązkowa:

1. M. Zdyb, J. Stelmasiak, K. Sikora [red.], System bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organy i inne podmioty administracji, Warszawa 2015.

2. A. Urbanek [red], Wybrane problemy bezpieczeństwa. Dziedziny bezpieczeństwa, Słupsk 2013.

3. A. Misiuk, Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe, Warszawa 2008.

4. J. Giereszewski, Bezpieczeństwo społeczne. Studium z zakresu teorii bezpieczeństwa narodowego, Warszawa 2013.

Uzupełniająca:

1. M. Lisiecki, Zarzadzanie bezpieczeństwem publicznym, Warszawa 2011.

2. R. Jakubczak, J. Flis [red. Nauk.], Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku. Wyzwania i strategie, Warszawa 2006.

3. W. Kiltler, K. Drabik, I. Szostek, System Bezpieczeństwa Narodowego. Wybrane problemy, , Warszawa 2014.

Akty prawne

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

2. Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1541, 2020, z 2020 r. poz. 374.

3. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Tekst jedn. - Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956).

4. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Tekst jedn. - Dz. U. z 2020 r. poz. 11230).

5. Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Tekst. jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1398, z 2020 r. poz. 148, 284, 374, 695).

6. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 742).

7. Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Tekst. jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2171).

8. Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. Dz. U. z 2019 r. poz. 631).

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-19
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć:
Wykład, 16 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Andrzej Kamiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin na ocenę
Wykład - Egzamin na ocenę
Pełny opis:

Tematy zajęć:

Przyjmuje się że realizacja każdego ze wskazanych poniżej tematów zajmuje:

- na studiach stacjonarnych – 2 h dydaktyczne

- na studiach niestacjonarnych – 1 h dydaktyczna

(z koniecznością uzupełnienia wiedzy w ramach pracy własnej studenta)

1. Pojęcie państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcje zewnętrzna i wewnętrzna państwa.

2. Strategia bezpieczeństwa RP w kontekście celów strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

3. Ochrona bezpieczeństwa jako zadanie jednostek samorządu terytorialnego.

4. Zarządzanie kryzysowe w administracji jako jeden z elementów bezpieczeństwa publicznego. Pojęcie infrastruktury krytycznej i jej znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Obiekty i urządzenia wymagające szczególnej ochrony.

5. Ochrona informacji niejawnych. Bezpieczeństwo dokumentów publicznych.

6. Mechanizmy i relacje dużych zbiorowości ludzkich wpływające na bezpieczeństwo i porządek publiczny w trakcie uroczystości, imprez, zgromadzeń i zawodów sportowych o charakterze masowym. Charakterystyka pojęć: impreza masowa, impreza masowa o podwyższonym ryzyku, organizator imprezy masowej. Zakres obowiązków i uprawnień służb porządkowych organizatora imprezy masowej. Specyfika działań ochronno-porządkowych podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczania imprez masowych. Stosowanie środków przymusu bezpośredniego adekwatnych do zaistniałego zagrożenia oraz sprawna i dynamiczna realizację zadań

7. Prewencja kryminalna jako jeden z elementów wpływających na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jako alternatywa dla penalizacji prawa w kontekście bezpieczeństwa obywateli.

8. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Elementy wpływające na jego poziom.

9. Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego związane z rozwojem i zmianami cywilizacyjnymi.

10. Wpływ technologii IT na poziom bezpieczeństwa w skali mikro i makro.

11. Zagrożenia związane z terroryzmem i cyberterroryzmem.

12. Sposoby przeciwdziałania, niwelowania zagrożeń i ochrony ludności.

13. Policja jako wiodąca służba zapewniająca bezpieczeństwo i prządek publiczny. Historia Policji w Polsce. Policja Państwowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II Wojny Światowej. Losy policjantów po wybuchu II Wojny Światowej (tragedie w Katyniu, Miednoje, Twerze, Ostaszkowie, Charkowie, Kozielsku i Starobielsku). Działalność administracji publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w latach 1945-1989. Najnowsza historia Polskiej Policji po 1990 r.

14. Policja obecnie. Struktura Policji (pionowa i pozioma). Zadania i uprawnienia Policji. Umundurowanie i wyposażenie Policji.

15. Centralne Biuro Śledcze Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Samodzielne Pododdziały Kontrterroystyczne Policji, Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.

EFEKTY UCZENIA SIĘ (przedmiotowe):

Student po zakończeniu kursu:

w zakresie wiedzy: zna i rozumie

Student na i rozumie różnicę między bezpieczeństwem publicznym a bezpieczeństwem narodowym i bezpieczeństwem państwa

Student zna obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa i regulacje prawne mające na celu ich zwalczanie

Student ma podstawową wiedzę na temat rozwiązań podejmowanych na rzecz zapewniania bezpieczeństwa

BW1_W01

BW1_W05

BW1_W07

BW1_W09

w zakresie umiejętności: potrafi

Student potrafi zdefiniować bezpieczeństwo publiczne i wskazać strategiczne przedsięwzięcia dla jego zapewniania

Student potrafi wskazać i scharakteryzować obszary zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego

Student potrafi scharakteryzować zakres działań podejmowanych przez Policję w ramach zabezpieczenia imprez masowych

Student potrafi scharakteryzować historię Policji oraz omówić jej aktualną pionową i poziomą strukturę, a także zadania i uprawnienia Policji BW1_U02

BW1_U04

BW1_U06

BW1_U08

BW1_U09

BW1_U12

BW1_U18

w zakresie kompetencji społecznych: jest gotów do

Student jest przygotowany do poszerzania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego w dalszej edukacji

Student jest gotów do uczestnictwa w zadania, projektach i zespołach mających odniesienia do obszaru bezpieczeństwa publicznego

BW1_K01

BW1_K08

FORMA ZALICZENIA PRZEDMIOTU:

Wykład - Egzamin

Egzamin z pytań problemowych dotyczących treści przekazywanych w trakcie wykładów.

Po zakończeniu cyklu wykładów studenci otrzymają zestaw 30-50 pytań, spośród których zostaną wytypowane pytania zaliczeniowe – 5 pytań.

Skala ocen:

4,9 -5,0 pkt. ocena 5

4,5- 4,8 pkt ocena 4,5

3,9-4,4 pkt. ocena 4

3,5-3,8 pkt. ocena 3,5

2,9-3,49 pkt. ocena 3

0-2,8 pkt. ocena 2

Kolokwium pisemne składa się z 5 pytań problemowych. Z każdego pytania student może otrzymać max. 1 punkt.

Praca domowa - Nie podlega osobnej ocenie, jest jednym elementów uzyskania zaliczenia

METODY WERYFIKACJI OSIĄGNIĘCIA PRZEZ STUDENTA EFEKTÓW UCZENIA SIĘ:

w zakresie wiedzy Egzamin, dyskusja na zajęciach

w zakresie umiejętności Egzamin

w zakresie kompetencji społecznych Ocena postawy studenta, w tym: obowiązkowości, zaangażowania, aktywności, umiejętności pracy indywidualnej, samodzielności w realizacji powierzonych zadań, przestrzeganie zasad etyki, umiejętności związanej z analizą zagadnień i właściwym korelowaniem wyciąganych wniosków

Literatura:

Obowiązkowa:

1. M. Zdyb, J. Stelmasiak, K. Sikora [red.], System bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organy i inne podmioty administracji, Warszawa 2015.

2. A. Urbanek [red], Wybrane problemy bezpieczeństwa. Dziedziny bezpieczeństwa, Słupsk 2013.

3. A. Misiuk, Administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe, Warszawa 2008.

4. J. Giereszewski, Bezpieczeństwo społeczne. Studium z zakresu teorii bezpieczeństwa narodowego, Warszawa 2013.

Uzupełniająca:

1. M. Lisiecki, Zarzadzanie bezpieczeństwem publicznym, Warszawa 2011.

2. R. Jakubczak, J. Flis [red. Nauk.], Bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku. Wyzwania i strategie, Warszawa 2006.

3. W. Kiltler, K. Drabik, I. Szostek, System Bezpieczeństwa Narodowego. Wybrane problemy, , Warszawa 2014.

Akty prawne

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

2. Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1541, 2020, z 2020 r. poz. 374.

3. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Tekst jedn. - Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956).

4. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Tekst jedn. - Dz. U. z 2020 r. poz. 11230).

5. Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Tekst. jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1398, z 2020 r. poz. 148, 284, 374, 695).

6. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 742).

7. Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Tekst. jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2171).

8. Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. Dz. U. z 2019 r. poz. 631).

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-3 (2023-09-29)