Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Postępowanie cywilne 0101ZJ41POST.C
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2019/2020

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 24
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin na ocenę
Efekty uczenia się:

Efekty w zakresie wiedzy: K_W02, K_W03, K_W10, K_W11, Student zna regulacje dotyczące postępowania cywilnego oraz jego znaczenia dla właściwego wykonywania zawodu prawnika.

Student zna język prawny i prawniczy, specyfikę różnorodnych instytucji i konstrukcji prawnych występujących w postępowaniu cywilnym oraz zna specyfikę wykładni norm prawnych należących do prawa postępowania cywilnego.

Student ma pogłębioną wiedzę o stronach postępowania cywilnego, przysługujących im prawach i ciążących na nich obowiązkach. Efekty w zakresie umiejętności: K_U04, K_U05, K_U06, K_U10, K_U12, K_U13, K_U16; Student umie zastosować w określonych sytuacjach regulacje postępowania cywilnego, jak również sporządzić pisma procesowe w oparciu o nieskomplikowane stany faktyczne.

Student potrafi analizować sposób załatwiania konkretnych spraw cywilnych oraz na tym tle formułować własne poglądy. Student potrafi prognozować przebieg spraw cywilnych z wykorzystaniem właściwych przepisów oraz orzecznictwa i piśmiennictwa. Efekty w zakresie kompetencji społecznych: K_K01, K_K03, K_K04, K_K06, K_K07; Student nabywa możliwość pogłębiania nauki na aplikacjach prawniczych poprzez zdobycie koniecznej wiedzy i umiejętności.

Student ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności z zakresu postępowania cywilnego, dokonuje samooceny swoich kwalifikacji oraz wybiera kierunki doskonalenia swoich umiejętności. Potrafi właściwie przygotować się do pracy prawniczej, odpowiednio ją planując i wykonując samodzielnie lub we współdziałaniu z innymi.

Student potrafi samodzielnie doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności oraz rozszerzać je o wymiar interdyscyplinarny, aby w sposób profesjonalny wykonywać pracę zawodową.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin pisemny: Test jednokrotnego wyboru złożony z 35 pytań oraz jednego pytania dodatkowego – otwartego (kazusu); Test oceniany jest wg skali: każde pytanie to 0 lub 1 punkt. Pytanie w formie kazusu punktowane jest wg skali od 0 do 5 punktów w zależności od wyczerpania tematu. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie 21 punktów.

Skala oceń:

0-20 ndst

21-23 dst

24-26 dst+

27-29 db

30-35 db+

36-40 bdb;

Kolokwium pisemne: Test jednokrotnego wyboru złożony z 12 pytań. Test oceniany jest wg skali: każde pytanie to 0 lub 1 punkt. Warunkiem zaliczenia kolokwium jest uzyskanie 5 punktów.

Skala oceń:

0-6 ndst

7-8 dst

9-10 db

11-12 bdb;

Praca domowa: Przygotowywanie się do zajęć między innymi poprzez lekturę wybranej literatury dodatkowej w zakresie objętym zajęciami.

Aktywność na zajęciach: Udział w dyskusjach, wygłaszanie własnych opinii i poglądów; Oceniana będzie wiedza, spójność wypowiedzi, sposób zaprezentowania tezy i umiejętność uargumentowania swoich twierdzeń. Aktywny udział w zajęciach może prowadzić do podniesienia oceny końcowej o pół stopnia.

Nieobecność na ćwiczeniach należy usprawiedliwić. Nieobecności przekraczające 50% wszystkich zajęć, które nie zostaną zaliczone podczas konsultacji mogą skutkować obniżeniem oceny z ćwiczeń o pół stopnia. Studenci sporządzą pismo procesowe w oparciu o przygotowany kazus. Ocenie będzie podlegać prawidłowość pisma pod względem formalnym i merytorycznym. Może wpłynąć na podwyższenie oceny końcowej z ćwiczeń o pół stopnia.

Zakres tematów:

I Semestr: Pojęcie, rodzaje i funkcje postępowania cywilnego. Źródła prawa procesowego cywilnego. Zasady postępowania cywilnego. Przesłanki procesowe. Organ procesowy. Sąd oraz jego właściwość. Wyłączenie sędziego. Strona i jej reprezentacja w postępowaniu cywilnym. Współuczestnictwo. Interwencja. Uczestnicy postępowania cywilnego. Czynności procesowe. Doręczenia i terminy. Przedmiot procesu cywilnego. Powództwo, rodzaje powództw, przekształcenie powództwa. Pozew. Skutki wniesienia i skutki doręczenia pozwu. Wszczęcie postępowania. Posiedzenie przygotowawcze. Przebieg rozprawy. Mediacja w postępowaniu cywilnym. Postępowanie pojednawcze. Ugoda sądowa. Formy obrony pozwanego. Dowody i postępowanie dowodowe. Uprawdopodobnienie. Koszty w postępowaniu cywilnym. Orzeczenia sądowe.

Metody dydaktyczne:

WYKŁAD – metoda podająca: wykład konwencjonalny z elementami wykładu konserwatoryjnego; ĆWICZENIA – metody poszukujące, w tym: metody ćwiczeniowo - praktyczne oparte na wykorzystaniu systemów informacji prawnych, zbiorów orzecznictwa w celu interpretacji źródeł; metody problemowe i sytuacyjne w celu rozwiązywania kazusów; dyskusja, praca indywidualna oraz w grupach.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Katarzyna Sobańska-Laskowska 29/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-5 (2024-09-13)